Chcemy, aby historia LGBTQ nie była marginalizowana lub pomijana. Chcemy ją zaprezentować z szerszej perspektywy, nie tylko przez pryzmat swojej seksualności. Mamy zamiar pokazywać, że jest to także historia par z długoletnim stażem, wypełniona wieloma pozytywami, prężnymi działaniami i wciąż tworzącymi się inicjatywami. Na wszystko można teraz spojrzeć z bezpiecznego dystansu czasu. Chcemy uświadomić, jak duży postęp w odbiorze osób ze społeczności LGBT nastąpił na przestrzeni lat. Mamy zamiar  uwidocznić, jak wiele się zmieniło i jak dużo jeszcze można zmienić na lepsze. Chcemy dawać wszystkim poczucie, że pozytywne działania też dają wymierny efekt i zwiększają komfort i lepsze funkcjonowanie społeczne i osobiste osób LGBTQ. Nie chcemy z założenia doprowadzać do konfrontacji lub w negatywny i oceniający sposób prezentować naszej historii.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim vaeniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Lesbijska twórczość

Zupełnie nieoczekiwanie odnaleźliśmy wśród różnych gazet archiwalnych taki diament! Zbiór wierszy lesbijek polskich z... 1994 r. Prawdopodobnie ten tomik w formie zina jest jedynym pozostałym egzemplarzem.

Przy okazji konferencji "Oni, Wy, My" została zorganizowana wystawa, na której przypomnieliśmy wkład osób z Monaru w pomoc społeczności gejowskiej podczas epidemii Aids.

Współpraca między MONAREM a grupami lesbijsko/gejowskimi na rzecz osób żyjącym z HIV i chorym na AIDS rozpoczęła się niedługo po zapoczątkowaniu  pierwszych badań epidemiologicznych.

5 kwietnia 1987 Warszawska grupa Lambdy nawiązała kontakty robocze z Ministerstwem Zdrowia, prof. Kozakiewiczem oraz MONAREM w celu stworzenia kompleksowej strategii przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się AIDS w środowisku homoseksualnym, dostarczania rzetelnej wiedzy na temat choroby a także udzielania wsparcia medycznego oraz terapeutycznego osobom żyjącym z HIV/AIDS.

Grupy lesbijsko/gejowkie wraz z MONAREM przekazywały informacje o objawach i przebiegu choroby a także o miejscach,  w których można wykonać testy w kierunku HIV i podjąć leczenie.

Poza współpracą w świadczeniu pomocy homoseksualnym osobom seropozytywnym i chorym na AIDS lokalne grupy Lambdy wraz z  oddziałami MONAR prowadziły ożywioną współpracę na polu edukacyjnym:

Przygotowano broszury informacyjne i edukacyjne, których celem była minimalizacja różnorakich szkód i zagrożeń związanych z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi, oraz używaniem alkoholu i narkotyków (substancji psychoaktywnych).

Promowano wolne od lęków i uprzedzeń postawy w stosunku do osób żyjących z wirusem poprzez różnego rodzaju akcje.

Współorganizowano obchody Światowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS. W tym dniu odbywały się liczne wydarzenia o charakterze społecznym (happeningi, koncerty, eventy) oraz inicjatywy edukacyjne, które miały na celu obalanie mitów na temat wirusa HIV i choroby AIDS oraz edukację społeczeństwa w zakresie profilaktyki HIV/AIDS.

Poniżej znajduje się wstęga z osią czasu obrazującą przebieg współpracy między Monarem a grupami lesbijsko/gejowskimi.

Spotkanie z Andrzejem Selerowiczem, autorem ksiązki "Zbrodnia, której nie było"

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad

24.10.17 na terenie Kampusu UW odyło się spotkanie z Andrzejem Selerowiczem.

O autorze, Andrzeju Selerowiczu:

Wieloletni działacz na rzecz gejów i lesbijek, w  latach 80-tych, z ramienia ILGA wspierał pierwsze organizacje gejowskie i lesbijsko- gejowskie w Polsce. Wydawał i kolportował do Polski jeden z pierwszych informatorów pod nazwą „Etap”, który przyczynił się do powstania we Wrocławiu nieformalnej grupy o tej samej nazwie Etap.

Autor m.in. „Leksykon Kochających inaczej. Fakty, daty, nazwiska”, „Kryptonim Hiacynt” oraz „Zbrodnia, której nie było”.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad

O książce „Zbrodnia, której nie było”:

„Kiedy, przygotowywałem się do napisania poprzedniej książki „Akcja Hiacynt”, często  przewijała się informacja o kryminogenności środowiska gejowskiego. Dobrze pamiętam tamte czasy i wcale nie kojarzę, aby przypadki zabójstw  w środowisku gejowskim, były szczególnie częste. I wtedy przypomniałem sobie historię, którą opowiedział mi znajomy, o właśnie takim zabójstwie w Łodzi” -A. Selerowicz.

Robotnicza Łódź w czasach głębokiej komuny, powszechne kłopoty codziennego życia gejów. Grono bliskich znajomych, które pozwalało przez moment poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Sytuacja się zmienia, kiedy jeden z nich, przystojny aktor Remigiusz, zostaje zamordowany. Zabiegi matki o zatajenie za wszelką cenę homoseksualizmu  jej syna. Starania przyjaciół o  rozwikłanie  zagadkowej śmierci, pomimo wszystko.

ipis

Pierwsza wystawa została zorganizowana w tygodniu okołoparadowym, 2-4.06.17 r.

Powyżej pamiątkowy plakat z wystawy, poniżej fragment wystawy

Dane Teleadresowe

ul. Przasnyska 7 lok.144