Fundacja Q

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Kiedyś wśród studentów psychologii popularne było hasło: nie ma ludzi zdrowych, są tylko niedobadani. My raczej optujemy za wersją: są tylko niewystarczająco zadbani.

Jak zadbać o swoją kondycję psychiczną ?

Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in. obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to stany nieuniknione, jednak utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych.

* osoby pozytywnie nastawione do świata są bardziej szczęśliwe. 
Nie jest to żadnym odkryciem, że czym więcej pozytywów dostrzega się w życiu, tym wydaje się ono lepsze. Jest to niezwykle ważne dla zachowania równowagi psychicznej i emocjonalnej!

* śmiech to zdrowie. 
Udowodniono naukowo, że śmiech wpływa pozytywnie na człowieka, m.in przyspiesza proces zdrowienia, relaksuje poprzez tzw. śmiechowe sprzężenie zwrotne. Na tym założeniu bazuje śmiechoterapia 

* jedz zdrowo i ruszaj się.
Odpowiednia dieta i codzienna porcja ruchu, mają ogromny wpływ na samopoczucie.

*korzystaj ze światła słonecznego.
Na ile to możliwe staraj się zadbać o światło słoneczne w Twoim otoczeniu. Dzięki temu Twój organizm dostanie dawkę witaminy D.

*dbaj o przyjaźń i znajomości.
Kontakt z drugim człowiekiem nieraz ma moc uzdrawiającą. Pamiętaj, że o relacje trzeba dbać. Sami inicjujcie spotkania. Zadzwoń, by porozmawiać, a nie pisz tylko smsów. Pamiętaj o ważnych datach np.urodzinach 

*zadbaj o przyjaźń z samym / samą sobą. 
W końcu nie ma osoby bliższej nam niż my sami  

źródło: www.kalbi.pl